10 zaručených tipů, co dělat na podzim proti blbé náladě

Nevíte, co dělat na podzim a bojíte se, že vám plískanice vlezou na hlavu? I když skončí teplé počasí, nemusíte se nudit. Nemáte-li nápady, jaké podzimní aktivity podniknout, jste na správném místě. V následujících deseti tipech …

Nevíte, co dělat na podzim a bojíte se, že vám plískanice vlezou na hlavu? I když skončí teplé počasí, nemusíte se nudit. Nemáte-li nápady, jaké podzimní aktivity podniknout, jste na správném místě.

V následujících deseti tipech si vyberete činnosti pro každou příležitost: od těch aktivních až po relaxační.

1. Jak se zabavit, když na podzim prší?

Vymyslet aktivity do deštivého počasí se někdy může zdát nemožné a skončíte jen u sledování televize. Ale přesto existuje spousta aktivit do deštivého počasí. Samozřejmě si můžete užít čas o samotě a přečíst si nové knihy. A třeba si k tomu otevřít láhev dobrého portského vína.

Nejlepší je ale věnovat se společným aktivitám. Skvělé jsou stolní deskové hry, které se dají sehnat v různé náročnosti a pro každý věk. Nemusíte si je hned kupovat, dají se půjčit v některých knihovnách nebo se podívejte po klubu deskových her ve vašem okolí.

A můžete být i tvořivější a pustit se do kreativní činnosti. Můžete například vyrobit ptačí krmítko, které v následujících měsících najde svoje uplatnění. Nemusí být jen ze dřeva, ale využijete i plastové lahve nebo starší nádobí, které připravíte na zavěšení.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

 • Dny v týdnu
 • Státem uznané svátky
 • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
 • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

 • Praktický formát A5
 • Přehledný a dobře čitelný
 • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
 • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

2. Využijte volnějšího období a udělejte si doma pořádek

Řešíte každoročně vánoční úklid na poslední chvíli a při všem tom shonu vás tato povinnost zbytečně stresuje? Udělejte si velký úklid už na podzim. Ve skutečnosti je to pro generální uklízení ještě lepší období než zima.

Přečtěte si také:  Nestíháte? 3 tipy, jak mít více času

Jakmile kvůli klesajícím teplotám nebudete tolik větrat a začnete topit, začnou se v textiliích (koberce, závěsy, polštáře a další) usazovat nečistoty, bakterie a škodlivé alergeny.

Začněte rovnou u mytí oken, která se budou určitě čistit snadněji než při nízkých teplotách (a v mrazech to ani nejde). Poté se vrhněte na vyčištění méně přístupných míst, jako jsou prostory za nábytkem a na jeho horních částech.

Podzimní úklid by neměl minout ani postele a pohovky, které je potřeba důkladně vysát a vůbec nejlepší je použít parní čistič. A neopomeňte svítidla, která v podzimním období budete používat častěji.

3. Nachystejte se na Dušičky nebo i Halloween

Velkou událostí každého podzimu jsou Dušičky, kdy lidé vzpomínají na své zemřelé blízké. Připadá na 2. listopad. Než abyste museli všechno řešit na poslední chvíli, můžete si s trochou šikovnosti nachystat dopředu.

Můžete si nařezat větve a uplést věnec nebo uvázat květiny ve vašich oblíbených barvách. Vyhrajete si i se svícny, kdy pevnou sklenici můžete doplnit přírodními materiály (kůra, šípky, vylisované listy), stuhami nebo ji pomalovat.

V anglosaských zemích zase své zemřelé uctívají při Halloweenu 31. října, kdy kromě strašidelné výzdoby svých domů chodí s dětmi v kostýmech na koledu pro něco na zub. Přestože se u nás s tímto koledováním nesetkáte, můžete si nachystat kostýmy pro taneční akce pořádané v klubech.

Velmi oblíbené je také vyřezávání dýní, do kterých se pak dává svíčka. Kromě tradičních obličejů můžete vyzkoušet různé obrysy. Čím strašidelnější, tím lepší.

Vyřezat si halloweenskou dýni je hravé a jednoduché

4. Objevte nový sport

Podzim je skvělý v tom, že přináší nový školní rok a s ním i návrat pravidelných kurzů nejrůznějších sportů. Využijte rozšířenou nabídku a vyměňte letní sportování za některá z kardio cvičení nebo si jen zajděte do posilovny.

Výhodou je, že budete pěkně v teple a schovaní před deštěm. Nemáte dostatečnou motivaci pro cvičení, ale i tak se chcete hýbat? Pak není nic lepšího než kolektivní sporty, jako je fotbal, florbal, tenis nebo squash.

Skvělou podzimní aktivitou pro páry jsou lekce tanečních, které jsou určené nejen pro středoškoláky. Můžete si vybírat z kurzů pro začátečníky i pokročilé, stejně jako z lekcí zaměřených na konkrétní druhy tanců.

Na podzim je také skvělé začít s plaváním. Bazény jsou prázdnější než v létě a když pak vyjdete ven, není teplotní rozdíl mezi vyhřátým bazénem a cestou venku tolik nepříjemný jako v zimním období.

5. Užijte si podzimní přírodu

Prosluněná podzimní krajina zbarvená pestrobarevným listím, kterým se můžete s radostí brodit, nabízí spoustu příležitostí pro podzimní aktivity. Vyrazte na kratší procházku do přírody, pro rychlejší výlety jsou ideální kola nebo koloběžky.

Přečtěte si také:  Proč slavíme 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii?

Pamatujete se na své bezstarostné dětství? Tak nezapomeňte využít větrné počasí a pouštět draky – a nemusí to být nutně jen s dětmi. Klidně se vyhecujte s přáteli o to, kdo postaví nejlepšího draka nebo se přidejte k některé z často pořádaných drakiád.

A pokud máte pořádné outdoorové oblečení, můžete se ven vydat i v dešti a v chladu. Díky tomu nepotkáte žádné nebo minimum lidí. V tomto případě je určitě dobré do trasy zahrnout zastávku na něco dobrého, kdy se budete moci ohřát. Nebo si pochoutky připravit dopředu doma, ať se máte na co těšit.

6. Vydejte se nasbírat podzimní plody

Nejen v létě si můžete natrhat čerstvou zeleninu a ovoce. I sbírání podzimních plodů má své kouzlo. Vrcholí houbařská sezóna a své pátrání doplníte i krásnou a zdravou procházkou po lese.

Nemáte-li svá oblíbená místa, zkuste se poptat mezi známými nebo rovnou vyrazit s nimi. Mezi podzimní aktivity patří i sběr jablek. Šťavnatá jablka posbíraná na podzim vám ve sklepě vydrží celou zimu. Pokud nemáte vlastní jabloně, podívejte se po farmách v okolí, často nabízí samosběry.

Čím dál častější je i dýňobraní, často spojené s doprovodným programem. Najdete si tu výborné dýně na jídlo i na dlabání a vyřezávání.

Na začátek podzimu si můžete naplánovat i vinobraní, kde si kromě ochutnávky mladých vín zabavíte se bohatým kulturním programem, aktivitami pro děti a pochutnáte na spoustě dobrého jídla.

7. Naplánujte tematické večery s přáteli

Přes léto se všichni rozjedou na dovolené a prázdniny a není tak lehké se potkat. Na podzim ale máte ideální příležitost to napravit.

Nezapomeňte naplánovat občerstvení odpovídající bohaté podzimní nabídce a nevynechejte ani příjemně teplé nápoje, jako je horká čokoláda. S přáteli si navíc můžete jídla rozdělit a ušetřit si tak práci. Kdo z vás třeba umí uvařit fantastický hovězí guláš Stroganov?

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

 • Dny v týdnu
 • Státem uznané svátky
 • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
 • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

 • Praktický formát A5
 • Přehledný a dobře čitelný
 • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
 • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Máte-li obavy, že se budete nudit, můžete připravit tematické večery. Nejjednodušší je nachystat filmový večer, kdy se pohodlně zabalíte do dek a dáte si něco dobrého. Pro zpestření můžete připravit filmový kvíz (nemusíte ho vymýšlet sami, na internetu jich najdete spoustu).

Přečtěte si také:  Snadno a rychle - jak si vyrobit vlastní adventní kalendář ze zápalek

Pro dobrodružnější povahy je ideální hra na vraždu, která se ke strašidelné podzimní atmosféře dokonale hodí. Inspiraci můžete najít ve svých oblíbených detektivkách, stejně jako kompletně připravené hry dostupné online (největší nabídka je dostupná v angličtině).

8. Vyrazte na dovolenou

Pokud vám to doma připadá pořád stejné a zbyla vám dovolená, není nic lepšího než se někam vydat na podzim. Ceny jsou příznivější než v létě, a navíc se nikde nemusíte tlačit s davy turistů.

Je ale potřeba vymyslet i aktivity do deštivého počasí. Hrady a zámky jsou u nás obvykle otevřené do konce října, zajímavou podívanou u nás připraví i muzea. V horším počasí se také můžete místo ven vydat za odpočinkem do wellness centra.

A pokud vám chybí léto, podívejte se po zájezdech k moři. V destinacích, jako je Egypt, Kapverdy, Turecko, Maroko, Zanzibar nebo Spojené arabské emiráty je v tomto období ještě krásně teplo.

9. Objevte novinky v kultuře

Podzim je bohatý také na kulturní události. Po divadelních prázdninách si můžete vybírat z nového repertoáru divadel. Zkuste si také zjistit, jestli ve vašem okolí nebudou některá ze zájezdních představení. Rychle se totiž vyprodají.

Za návštěvu stojí i podzimní koncerty, které se vyplní dlouhé tmavé večery stejně dobře, jako nové výstavy v galeriích a muzeích. Nic z toho vám nevyhovuje? Pak si určitě vyberete film v kině podle svého vkusu.

10. Přivítejte podzim také ve svém domově

K další z podzimních aktivit můžete připočítat i sladění své domácnosti s tímto obdobím. Vezměte si z podzimu to nejhezčí a použijte to v dekoracích. Využít můžete typické barvy, jako je oranžová, tmavě červená, žlutá, hnědá nebo tmavá zelená a modrá, podzimní rovnodennost si o to vyloženě říká.

Pořiďte si deky, povlaky na polštáře, ručníky a třeba i závěsy v těchto barvách a uvidíte, jak se hned dostanete do správné nálady.

Atmosféru podpoříte i vůněmi a správným osvětlením. Zamyslete se nad tím, jestli vám doma nechybí světlo po jasném létě. Dobrým řešením jsou v tomto případě kromě nových svítidel také aromatické svíčky. Vůni svému domovu dodáte i pomocí pot-pourri, které si sami snadno vyrobíte. Stačí sušené květy, pár vyschlých šišek a promíchat směs s esenciálními vonnými oleji.