Zvládnete letos vánoční přípravy? Stačí dobře plánovat

Vánoční přípravy jsou pro spoustu lidí extrémně stresující. Přitom tomu tak nemusí být, když si vše dobře naplánujete a budete se toho držet. Přečtěte si, jak si naplánovat dokonalé Vánoce s minimem stresu a zachováním …

Vánoční přípravy jsou pro spoustu lidí extrémně stresující. Přitom tomu tak nemusí být, když si vše dobře naplánujete a budete se toho držet.

Přečtěte si, jak si naplánovat dokonalé Vánoce s minimem stresu a zachováním vánoční atmosféry.

Plánovací kalendář vám usnadní organizaci celých Vánoc

Důležité je nejen vědět, co máte udělat, ale také kdy to máte udělat. I když si připravíte seznam všeho, co máte stihnout, snadno budete méně příjemné věci odsouvat na později. Při tom vám rozhodně pomůže plánovací kalendář.

Budete-li vědět, co a kdy máte udělat, vyhnete se tomu, že budete na poslední chvíli uklízet, balit dárky a do toho smažit kapra.

Kromě časového harmonogramu v plánování pomůže také to, když si pro jednotlivé dny (nebo časová období) zvolíte zároveň nepříjemné i příjemné činnosti. Co neděláte rádi, to si dejte na seznam vždy na první místo.

Na vše ostatní se budete těšit a navíc díky tomu nepříjemnou povinnost vyřídíte i rychleji.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

  • Dny v týdnu
  • Státem uznané svátky
  • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
  • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

  • Praktický formát A5
  • Přehledný a dobře čitelný
  • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
  • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Které vánoční přípravy je potřeba stihnout před začátkem adventu

Abyste zvládli vánoční přípravy bez stresu, je nezbytná perfektní organizace. Zkuste si rozepsat několik kategorií činností, kterým se před vánočními svátky obvykle věnujete.

Přečtěte si také:  7 tipů, jak používat diář naplno a být produktivnější

Poté do každé z nich zařaďte jednotlivé body toho, co a kdy je potřeba udělat. Něco z toho můžete delegovat i na další členy rodiny, čímž se vám určitě hodně uleví.

Každý pojímá vánoční přípravy trochu jinak, ale k hlavním činnostem patří:

Úklid

Uklidit celou domácnost najednou je velmi obtížné, často i nemožné. V tomto případě je nutné postupovat systematicky. Nejdřív se zamyslete, kolik času můžete celkově úklidu věnovat. Podle toho se rozhodněte, jestli stíháte hloubkový úklid, nebo se vrhnete na rychloúklid jen pro efekt.

Při hloubkovém úklidu berte jednu místnost po druhé. Samozřejmě věci, které můžete čistit hromadně (okna, podlahy a koberce) vezměte najednou. Ty místnosti, které se běžným provozem zase rychle zaneřádí (jako koupelna nebo kuchyně), nechte až nakonec. O svátcích pak bude vše perfektně uklizené.

Nákup, výroba a balení dárků

Než začnete obíhat obchody, zkuste si rozmyslet, co a komu chcete pořídit. Můžete si při tom prohlédnout nabídky na internetu a najít si ty nejvýhodnější.

Pokud rovnou neobjednáte, v kamenných obchodech budete už mít přehled o ceně i nabídce. Jestli se chystáte dárky vyrobit, naplánujte si dost času na shánění materiálu i samotné zhotovení dárků.

Hodně času zabere i samotné balení dárků. Chcete-li si s balením vyhrát, můžete je balit postupně. Méně časově náročné je použití dárkových tašek a krabic i zabalení všech dárků najednou, kdy stačí vytáhnout všechny potřeby jen jednou.

Příprava vánočních jídel

Vánoční cukroví sice zabere nejvíc času pro přípravu, ale jeho příprava se díky delší trvanlivosti dá skvěle naplánovat a rozložit do několika týdnů. Nezapomeňte při tom i na ostatní vánoční jídla.

Máte-li v plánu hostit u vás doma návštěvy, přichystejte si něco i do mrazáku. Budete se tak moci věnovat víc návštěvě než vaření.

Protože o vánocích bývá jiná otevírací doba obchodů, naplánujte si nejen větší nákupy, ale hlavně ty před Štědrým dnem. Nezapomeňte ani na trvanlivé potraviny a pečivo, které vám vydrží přes celé svátky.

Přečtěte si také:  Fond pracovní doby - co to je a jak se stanovuje

Chystání na Štědrý večer a návštěvy

Štědrý večer by měl být dokonalý, od bohaté nadílky pod stromečkem, krásnou výzdobu a uklizenou domácnost až po stůl plný lahůdek.

Rozepište si, co ten den chcete stihnout včetně časové rezervy. A nezapomeňte i na malé nedokonalosti, které dotváří kouzlo Vánoc. Když se vám něco nepovede, nezoufejte – máte přece v plánu spoustu dalších věcí, které budou perfektní.

A protože k Vánocům patří setkávání, vybavte se na návštěvy u příbuzných (nachystejte si s dárky s sebou dopředu). Stejně, jako na návštěvy u vás – vyhraďte si jednu místnost pro návštěvy, ať pořád nemusíte uklízet celou domácnost.

Přivítejte Vánoce krásnou výzdobou

Vánoční přípravy zahrnují i instalaci svítícího soba

Jen málo věcí dokáže navodit vánoční atmosféru tak, jako výzdoba. Její rozmisťování by vám mělo usnadnit už to, jak jste uložili jednotlivé dekorace z předchozího roku (a pokud máte každou věc na jiném místě, zkuste si letos po skončení svátků naskládat vše do krabic, popište je a případně si udělejte i seznam).

Systém můžete mít i v dekorování:

  • Barvy: zamyslete se, jestli chcete použít všechny staré dekorace nebo jaké barevné schéma se vám bude nejvíc líbit. Tradičními barvami vánoc jsou zlatá, červená, zelená, bílá a stříbrná – a tyto dekorace seženete nejsnadněji. Ty méně obvyklé, tedy černé, růžové či pastelové ozdoby, bývají k dostání v omezené míře.
  • Kde všude výzdoba bude: rozvrhněte si výzdobu pro jednotlivé místnosti i pro venkovní prostory. Zkontrolujte, jestli svítí všechna světýlka a případně zavčas pořiďte jiná.  
  • Zařaďte stálice adventní výzdoby: nemusíte nic přehánět, ale součástí vánoční výzdoby by měl být adventní věnec (na dveřích i na stole), zavěšené jmelí a pár světýlek.
  • Sežeňte si stromeček včas a ozdobte ho: využijte největšího výběru živých stromečků a pořiďte si ho co nejdřív. U umělého stromečku máte napůl vyhráno, protože nebudete muset složitě vybírat ten živý.
    V posledních letech je trendem, že se vánoční stromečky zdobí klidně na začátku adventu. Můžete to vyzkoušet taky (po svátcích vám nebude líto výzdobu schovat a zároveň na to budete mít ještě klid a čas). Ušetříte si díky tomu drahocenný čas těsně před svátky.
Přečtěte si také:  Máte doma školáka? Připravte jej na začátek školního roku
Jednoduše si můžete ozdobit i vánoční truhlíky

Nezapomeňte na adventní atmosféru

Při tom všem shonu kvůli přípravám na Vánoce se vám může snadno stát, že zapomenete na skutečný význam adventního období a Vánoc.

Naplánujte si proto včas všechny návštěvy a setkání, kterých se obvykle účastníte ještě před vánočními svátky.

Kromě toho do programu zařaďte i odpočinek, který můžete doplnit posloucháním vánočních písniček a sledováním vánočních filmů. Ty vám kromě oživení atmosféry pomůžou i s inspirací na sváteční výzdobu, jídla i aktivity.

S čerty nejsou žerty jsou naše vánoční filmová jednička

Děti vám ve vánočních přípravách nemusí překážet, ale můžou pomoci

Pokud se vám doma děti při vánočních přípravách spíš pletou, zkuste se zamyslet nad jiným systémem. Právě děti vidí adventní období s celým jeho kouzlem a můžou vám s přípravami hodně pomoci. Začněte ale raději ještě před adventem a vyrobte si s nimi parádní adventní kalendář z krabiček od zápalek.

Nachystejte jim jednoduché tvoření vánoční výzdoby. Děti ji pak mohou i samy naaranžovat. Tipy na tvoření s dětmi najdete v knihkupectví, časopisech i na internetu.

Anebo vyzkoušejte tyto praktické tipy, díky kterým ušetříte i za nákupy:

  • Vánoční přání: stačí čtvrtka papíru s pastelkami a děti můžou nakreslit celé vánoční přání. Těm menším můžete vytisknout předpřipravenou předlohu a ony ho jen vybarví.
  • Dopis Ježíškovi: když už budete u tvoření s papírem, přidejte i dopis Ježíškovi. Menším dětem ho můžou pomoci napsat ty starší. Můžete také vystříhat a nalepit věci z katalogů hračkářství. Někdy se vám tak povede natrefit na to, co by si vaše děti na Vánoce opravdu přály.
  • Ozdoby na stromeček: plastové koule na vánoční stromeček seženete levně. Stačí dětem dát fixy, temperové nebo akrylové barvy a budete mít originální kousky.
  • Výzdoba domácnosti: nasbírejte s dětmi na procházce v přírodě všechno, co se vám bude líbit. Poté je nechte, aby větvičky, šišky a další poklady naaranžovaly na podnosy nebo do mísy. Přidejte malá světýlka na baterky a vytvořte kouzelné vánoční zákoutí.