Kdy chodí Mikuláš 2021 a kde se v tuto dobu rojí strašidelní Krampusové?

Každoročně se začátkem prosince objeví Mikuláš a spolu s čertem a andělem míří za dětmi. Víte, jak tato tradice vznikla, kdy a kde chodí Mikuláš 2021 a že se ve stejné době objevují i ti nejstrašnější …

Miluláš 2021 s andělem a čertem

Každoročně se začátkem prosince objeví Mikuláš a spolu s čertem a andělem míří za dětmi. Víte, jak tato tradice vznikla, kdy a kde chodí Mikuláš 2021 a že se ve stejné době objevují i ti nejstrašnější čerti Krampusáci?

Zjistěte, jak se Mikulášská tradice nadělování a zároveň strašení dětí vyvíjela a jak se na ni připravit.

Kdy chodí Mikuláš 2021 a co se odehrává?

Mikuláš připadá na 6. prosince, ale každoročně chodí už v předvečer tohoto dne. Letos to tedy je neděle 5. prosince. Nejčastěji chodí za dětmi až domů, kde zjišťuje, jestli byly hodné a má o nich i záznam ve své velké knize.

Nejlepší proto je, když Mikuláše hraje někdo, kdo děti zná. Jinak se dají i skupinky s Mikulášem objednat za určitou odměnu, nejčastěji jde o pár stovek. Dopředu se něco dozví o dětech, aspoň jméno, a převezmou pro ně balíček s dárečky.

Spolu s Mikulášem chodí i čert a na vyvážení tohoto strašidelného prvku i anděl. Od kdy a proč se k Mikuláši přidali není jasné.

Mikuláš u Davida Votrubka – no, zrovna chyběl

Čert může představovat ďábla, se kterým se měl Mikuláš setkat, černocha nebo špinavého člověka, které měl mít Mikuláš jako své společníky. Anděl měl přibýt až jako poslední, právě jako vyvážení čerta.

Mikuláš má kromě dlouhých bílých vousů a roucha s křížem mít i berli. Představuje morální autoritu a hodnotí, jestli byly děti celé rok hodné a zaslouží si za to odměnu, nebo zlobily a potrestá je bramborou nebo uhlím. Čert pak obvykle ty větší postraší, ale hlídá a chválí jej hodný anděl i Mikuláš.

Přečtěte si také:  21 dokonalý tip na adventní kalendář 2021 pro ženy

Jak připravit děti na Mikuláše?

Rodiče často používají výhružku, že děti odnese čert, až přijde spolu s Mikulášem. U těch menších to je ale špatně. Velké strašení může způsobit i trauma. Vhodnější je přístup zdůrazňující dobrosrdečného Mikuláše, který chce vidět hodné děti.

U dětí, které se hodně bojí, je dobré čerta úplně vynechat nebo ho aspoň nechat stát venku.

Děti toho musí zvládnout ale víc. Kromě zjištění, jestli byly děti celý rok hodné, jim Mikuláš dá odměnu až za nějaký výkon. Básničky pro Mikuláše můžete nacvičit spolu, stejně jako krátké písničky. Pokud se vaše děti bojí nebo stydí, můžete je nechat udělat jinou odměnu, třeba obrázek.

V balíčku od Mikuláše můžou být dobrůtky i hračky

Balíček od Mikuláše nemusí být nijak velký. Protože je dětem chystají sami rodiče, dobře ví, co mají jejich děti rády. Čím později před tímto svátkem sladkosti koupíte, tím větší máte šanci najít výhodné slevy.

Kromě sladkostí a ovoce můžete přidat i malé hračky.

Dárky se rozdávají po vzoru laskavého chování skutečného svatého Mikuláše

Napadlo vás, proč chodí Mikuláš, když dárky u nás v prosinci naděluje i Ježíšek? Tato kouzelně působící postava má svůj vzor ve skutečné osobnosti v minulosti.

Kolem roku 280 žil na území dnešního Turecka kněz (později biskup) Mikuláš, který zdědil velké jmění po svých rodičích. To tajně rozdával potřebným a zastával se i bezbranných a kromě jiného je dnes svatý Mikuláš považovaný za patrona dětí.

Jak si děti mohou nakreslit svatého Mikuláše

V Čechách se tradice mikulášská tradice rozšířila ve 14. století. Děti nedostávaly dárky na Štědrý den, ale právě na svatého Mikuláše. Potěšily je ořechy a ovoce a odříkávaly krátkou modlitbu.

Mikuláš s bílým vousem je předobrazem i Santa Clause nebo postavy Sinterklaas v Nizozemsku, kam připlouvá lodí.

Přečtěte si také:  Odhalte vznik a význam jmen měsíců v roce

Kam se vydat za Mikulášem?

Mikuláš chodí s nadílkou nejen od jedněch dveří k druhým, ale kolem tohoto dne můžete narazit i na spoustu akcí. Nejvíc se jich samozřejmě soustředí do velkých měst.

Vzhledem k současné situaci a protiepidemickým omezením je ale důležité si konání akce ověřit. Nejlépe i ten den, kdy se chystáte vyrazit. A když to nepůjde, můžete aspoň ve volném čase začít péct své nejlepší vánoční cukroví.

Mikuláš 2021 v Praze

Přemýšlíte-li, kam za Mikulášem v Praze, máte pořád hodně možností. Třeba na Střeše Lucerny můžete celé sobotní odpoledne 4. 12. potkat Mikuláše s čertem i andělem, kteří mají něco pro velké i malé.

Pokud si donesete vlastní balíček, předá jej Mikuláše na místě. Ti odvážnější můžou vyrazit rovnou na Čertovku, kde mikulášský program nabízí dvě možnosti: Čerti na Čertovce nebo Čerti na palubě. Kromě efektivní show si vyslechnete i příběhy od samotných čertů.

Mikuláš 2021 v Brně

Mikuláš 2021 v Brně nabízí zábavné Mikulášské procházky s centrem volného času Lužánky. Můžete se na ni vydat v Lesné, na program s nejmenšími pak do Bohunic.

Zabruslit si můžete s Mikulášem na ledě na královopolském kluzišti. Kromě soutěží a mikulášské dílny děti dostanou malé dárky za nakreslené vánoční obrázky.

Na větších akcích má Mikuláš s doprovodem krásné kostýmy a někdy i koně


Kromě Mikuláše můžete potkat i strašidelné čerty Krampusáky

Průvody strašidelných čertů Krampus mají svou tradici v zahraničí, hlavně v Rakousku, ale v posledních letech je můžete potkat i u nás.

Děsiví čerti Krampusové jsou napůl muži, napůl kozy a mají nahánět zlobivé děti a ty nejhorší vzít do pekla. Pochází právě z rakouských Alp, a proto jsou teple oblečení do kožichů z ovčí nebo kozí kůže.

Takto vypadá přehlídka v Rakousku, kde jsou Krampusové doma

Nejhrůznější jsou právě obličeje těchto čertů, které představují děsivé masky s dlouhými jazyky vyřezané z borového nebo lipového dřeva. Kromě ruční malby je zdobí i pravé rohy.

Přečtěte si také:  Zimní dovolená u moře: 7 destinací, kde se zaručeně ohřejete

Jejich pochod se nazývá Krampuslauf a jeho strašidelnou atmosféru můžete zažít na několika místech i v České republice. Stejně jako u Mikulášských akcí, i u těchto je dobré si ověřit jejich platnost.

Například Krampus show na pražském Výstavišti už byla zrušená, stejně jako tradiční pochod v Židlochovicích. V Jindřichově Hradci se chystá průvod Dragon Krampus 4. 12. od 18 hodin, v Polné se mají předvést i čerti z Německa a Rakouska 17. prosince od 17 hodin.