Zimní dovolená u moře: 7 destinací, kde se zaručeně ohřejete

Češi se na dovolené ve velkém vydávají především v létě. Proč se ale vyplatí ohřát se i v zimních měsících a víte, že exotická zimní dovolená u moře navíc ani nemusí být drahá? 7 tipů, …

Češi se na dovolené ve velkém vydávají především v létě. Proč se ale vyplatí ohřát se i v zimních měsících a víte, že exotická zimní dovolená u moře navíc ani nemusí být drahá?

7 tipů, kam v zimě k moři a jak taková zimní dovolená u moře může vypadat, najdete v tomto článku.

Proč vyrazit na dovolenou v zimě

Řada lidí vyráží na dovolenou během letních měsíců, existuje ale hned několik důvodů, proč výlet do teplých krajin raději odložit až na zimu.

Léto platí za nejoblíbenější období mnoha lidí a často se i to tuzemské vysokými teplotami vyrovná jižním státům. Nabízí se tak jednoznačně volba užít si letní měsíce v tuzemsku a následně až sychravou zimu vyměnit za horký písek na prosluněných plážích.

4 destinace, kde si lze užít zimní dovolenou u moře

Zima za hranicemi vám navíc umožní si prohlédnout i ty destinace, kde může být na vrcholu letní sezóny horko až nesnesitelné. O pár měsíců později tu bude nepochybně znatelně příjemněji.

Podobný nápad strávit zimní dovolenou u moře paradoxně bude i mít znatelně méně turistů než v průběhu léta. Zimní dovolená tak snižuje nároky na to cokoli rezervovat či obecně plánovat dovolenou předem. Nižší obsazenost nahrává i nižším cenám. Ušetříte za ubytování v hotelu i za letenku.

Jet na dovolenou s cestovkou nebo sami a proč?

Stále více cestovatelů se nechce spoléhat na služby cestovní kanceláře, ale do světa vyráží na vlastní pěst. Ostatně díky internetu nikdy nebylo cestování jednodušší. Jaké má tento způsob organizace dovolené výhody?

Důvodem, proč nechtít využít služby cestovních kanceláří, může být v první řadě finanční úspora. Jste-li odhodlaní zajistit si celou dovolenou sami, můžete tímto způsobem ušetřit až několik tisíc korun. Pakliže vám nevadí se trochu přizpůsobit a absolvovat například náročnější přestupy, cena může „spadnout“ i na třetinu.

Na toto konto vás ovšem čeká příprava a plánování. To nutně nemusí být nevýhoda, pro někoho se tato přípravná fáze stává součástí zážitku z cesty a těší se na ni. Užitečným pomocníkem vám může být plánovací kalendář.

Přečtěte si také:  Kdy chodí Mikuláš 2021 a kde se v tuto dobu rojí strašidelní Krampusové?

Dalším důvodem, proč nevyrazit na cesty pod křídly cestovní kanceláře, je jednoznačně i možnost mnohem lépe poznat vyhlédnutou lokalitu.

Cestovní kanceláře obvykle mají prostor na to, aby své klienty vzaly k těm nejznámějším a nejvíce atraktivním turistickým cílům. S autentickou tváří dané lokace však takováto místa mívají společného jen málo.

Zimní dovolenou u moře zvládnete i s dětmi

Zahraniční dovolenou v zimě lze zvládnout i s malými ratolestmi, jak dokazují zkušenosti cestovatelů. Nedokážete si vzhledem k množství věcí příliš účinně představit, kam jet v zimě k moři s dětmi?

Příklad, jak jde zvládnout zimní dovolená u moře s malým klukem

Cestovat s dětmi je rozhodně možné, a to i ve výše zmíněné variantě bez cestovky. Velmi užitečné je si sepsat před dovolenou seznam všeho, co s sebou povezete. Plánovací kalendář tak jednoznačně přijde ke slovu i v tomto případě.

Na co nezapomenout?

S sebou byste kromě nejdůležitějších dokladů měli mít hlavně dostatek oblečení a hygienických potřeb. Nezapomeňte na zásobenou lékárničku a samozřejmě i zábavu v podobě knížek, společenských her či tabletu s pohádkami. Do kufru můžete přibalit i některé hračky. Ty by ideálně měly být nové, aby dítě brzy neomrzely. Coby cestovní „úplatek“ se bude hodit i malá svačina.

Absolvovat s dětmi dovolenou přitom není problém prakticky jakkoli. Na nejmenší návštěvníky pamatují jak baby-friendly hotely, tak i kempy.

Kam v zimě k moři

Evropa i mimoevropské země nabízejí dostupnou i exotickou dovolenou. Které destinace byste si neměli nechat ujít?

Zimní dovolená u moře v Egyptě

Egypt je pro našince z hlediska dostupné zimní dovolené již tradiční volbou. Průměrné teploty se zde pohybují na příjemné hodnotě 25 °C. Rudé moře nabídne vodu s teplotou kolem 22 °C.

Milým bonusem je nižší obsazenost hotelů a méně zaplněné pláže, které vám poskytnou kýžený klid a soukromí. Nejnavštěvovanějšími letovisky jsou jednoznačně Marsa Alam a Hurghada.

Právě oblast populárního letoviska Marsa Alam nadchne milovníky šnorchlování. Navíc nemusíte zimní dovolenou v této destinaci využít jen pro odpočinek u moře, ale i pro poznávání památek a historie celé země.

Místní hotely jsou také velmi dobře připravené i na nejmenší hosty. Až se budete rozhodovat, kam k moři s dětmi, egyptská letoviska mohou být jasnou volbou. Dovolená navíc nebude nijak nákladná. Dokonce i zájezd all inclusive pořídíte za velmi přívětivou cenu.

Thajsko – země zaslíbená pro zimní dovolenou u moře

Thajsko je klasickým příkladem destinace, ve které zima představuje ideální období, kdy se sem vydat na návštěvu. Trvá zde od listopadu do března, teploty však zpravidla neklesají pod 30 °C.

Přečtěte si také:  Otevírací doba obchodů o svátcích 2021 a 2022

Nevýhodou je pouze to, že zima je v této zemi právě hlavní turistickou sezónou. A to s sebou nese všechny charakteristické „neduhy“ v podobě výraznější koncentrace lidí v hotelech a na plážích, ale i vyšších cen.

A kam se mimo jiné můžete vydat? K nejznámějším letoviskům patří především ostrov Phuket se stejnojmenným městem tvořícím jeho centrum. K důležitým turistickým centrům se počítá i hlavní město Bangkok nebo slavné „město hříchů“ Pattaya.

Srí Lanka je pro dobrodružnější povahy

Srí Lanka nabídne od ledna do dubna příjemné podnebí s minimem srážek. Teploty jen zřídka klesají pod hranici 30 °C.

Vrchol turistické sezóny však není dán pouze příjemnými letními teplotami. Nejen období prázdnin hrozí v této oblasti monzunovými dešti. Počasí je během vedlejší turistické sezóny ve zbytku roku značně nevypočitatelné.

Srí Lance se však vyplatí jednoznačně dát šanci, na turisty tu čekají nezapomenutelné zážitky. Překrásná příroda je ideální k odpočinku na bělostných plážích, ale i ke sportovním aktivitám. K tomu krajinu lemují i četné historické památky.

Nejrůznější aktivity vám přitom výraznější zásah do rodinného rozpočtu neudělají. Nejdražší položkou je jednoznačně letenka. Ceny jsou zde v porovnání s těmi evropskými obecně nižší.

Kapverdy – zimní dovolená u moře pro surfaře

Kapverdy, oficiálně Kapverdskou republiku, tvoří deset ostrovu skrytých v Atlanském oceánu. Jsou součástí Afriky. Let sem zabere přibližně 6 až 9 hodin, vynikají tedy pro evropského návštěvníka dobrou dostupností.

Stále ještě se jedná o méně známou destinaci, která má výhodu v absenci davů tvořených turisty lačnícími po průzračném moři. Země nabízí přitom přitažlivý mix evropské a africké kultury a zdejší atmosféra připomene prosluněný Karibik.

Od ledna do března panuje v této lokalitě nejchladnější počasí. Nicméně pozor, teploty dosahují velice příjemných hodnot v rozmezí 22 až 29 °C.

V zimě si zde dovolenou užívají především vyznavači surfingu. Tomu nahrává jednak panující silnější vítr, ale i teplota moře, která se pohybuje kolem 23 °C. Na své si přijdou ale i milovníci historie. Stačí navštívit třeba ostrov Santiago s památkami UNESCO.

Zaručeně dobré koupání nabízí Dominikánská republika

Dominikánská republika se rozkládá v Karibském moři a už Kryštof Kolumbus o tomto místě neváhal prohlásit, že se jedná o ráj na zemi.

V létě zde teploty dosahují v průměru 34 °C. To zimní éra nabídne pro mnohé návštěvníky o něco přívětivějších 26 °C. V červnu, srpnu a září existuje navíc nejvýraznější riziko, že zemi postihnou hurikány. Od května do června a od října do listopadu v Dominkánské republice panuje rovněž období dešťů.

Přečtěte si také:  Zajímavé informace o jménech, která se se u nás používají

Zima je tak jednoznačně nejvhodnější částí roku pro návštěvu. Teploty moře se celý rok pohybují od 26 °C do 29 °C. Jednoznačně tak nehrozí, že byste se během dovolené nemohli koupat. V dostatečné míře si budete moci především užít nádherné pláže považované mnohými za ty vůbec nejkrásnější na světě.

Pravou čest této pověsti dělá především letovisko Punta Cana. Dominikánská republika nabídne kromě odpočinku a vodních radovánek i mnoho množností zábavy. Noční život zde panuje opravdu rušný a restaurace a bary často poslední hosté opouštějí až v ranních hodinách.

Zimní dovolená u moře v Evropě? Zkuste Španělsko

Za sluncem se průměrný Evropan jednoznačně nemusí vydávat příliš daleko. Ideální destinací vhodnou pro trávení zimní dovolené je taktéž Španělsko.

Teploty se sice na samotném Pyrenejském poloostrově pohybují v zimě okolo 15 °C, ale Kanárské ostrovy nabídnou subtropické podnebí s teplotami v rozmezí 18 až 24 °C. Milovníky tropů tím sice vyloženě neoslní a na koupání podmínky také někdy nebývají vhodné, nicméně španělská příroda hravě tyto nevýhody vyváží.

Je totiž mimořádně rozmanitá, sopečnou krajinu střídá bujná vegerace. Tato část Španělska rovněž představuje absolutní ráj pro milovníky surfování.

Připočtěme k tomu pouze 5 hodin, které musíte strávit v letadle i poměrně příznivé ceny letenek a jednoznačně máme odpověď na to, proč představují právě Kanárské ostrovy vynikající možnost, jak se v zimě ohřát.

Mexiko – ráj cestovatelů

Mexiko představuje z pohledu průměrného evropského hosta zcela odlišný svět, který je však o to lákavější. Nelze se tak příliš divit tomu, že se stále více lidí rozhodne strávit dovolenou právě zde. Nemusí to přitom být pouze ta letní.

Jižní část země nabídne dokonce i v lednu průměrné teploty kolem 25°C. Kromě příjemných teplot v období od listopadu do února zažijete jen minimální srážky. Navíc sem během této doby ani nejezdí tolik turistů z USA.

Počasí lákající ke koupání v moři zažijete zejména v nižších polohách prakticky nepřetržitě. Průzračně modrá voda ale není tím jediným, co byste měli využít. Ujít si nenechte místní bujaré oslavy, ale ani jedinečné památky, zejména pak zříceninu mayského města Chichén Itzá.

Za titulní fotku díky: Image by Ronile from Pixabay.