Otevírací doba obchodů o svátcích 2021 a 2022

Už několik let je o vybraných státních svátcích zavřená většina obchodů. Zákon vznikl kvůli tomu, aby si i personál obchodů mohl užít svátků se svou rodinou. Přestože už si na zavřené obchody Češi zvykli, názory …

Už několik let je o vybraných státních svátcích zavřená většina obchodů. Zákon vznikl kvůli tomu, aby si i personál obchodů mohl užít svátků se svou rodinou.

Přestože už si na zavřené obchody Češi zvykli, názory jsou rozporuplné a přichází snahy o rozšíření i zrušení zákona.

Zjistěte, jaká je otevírací doba o svátcích, co ji ovlivňuje a jaké změny mohou také přijít. Podle toho si můžete v klidu naplánovat váš program a nákupy.

Kde v době zákazu prodeje očekávat otevřené obchody

Obecně platí, že musí být zavřené všechny obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních.

Často tak dochází k automatickému zavírání celých obchodních center, kterým by se provoz kvůli většině zavřených obchodů nevyplatil. Je proto důležité si dopředu zkontrolovat otevírací dobu celého obchodního centra.

Nejčastěji si tak máte šanci nakoupit ve večerkách, v menších obchodech na benzinových pumpách a u všech menších obchodníků, jako jsou lahůdky nebo zdravá výživa. Tyto menší obchody ale bývají o svátcích spíš zavřené.

Třeba Starej fotr si o svátku na benzinku pro bagetku asi neskočí

Na zákaz prodeje platí výjimky, ale zavírají i další provozovny

Zákaz prodeje se také nevztahuje na čerpací stanice, lékárny, obchody na vlakových a autobusových nádražích a na letištích, stejně jako obchodů ve zdravotnických zařízeních.

Naopak celý zákon přestává platit v době, kdy je v zemi stav nebezpečí, nouzový či válečný stav a stav ohrožení státu.

Přečtěte si také:  Jak efektivně plánovat čas a život

Kromě zmíněného maloobchodu musí být v době určených státních svátků zavřené i všechny zastavárny, obchody, kde se prodává použité zboží a také všechna místa, kde se sbírá a vykupuje odpad. Všechno je zavřené bez ohledu na velikost provozoven.

Otevírací doba obchodů na Velikonoce, jarní a letní svátky

Běžně bývá zavřeno jenom na Velikonoční pondělí, ale v roce 2021 vláda nařídila zavřít i na Velký pátek kvůli koronavirové pandemii.

Pokud bude situace v roce 2022 v normálu, dá se otevírací doba na Velikonoce očekávat podle předchozích roků. Tedy se zavřením obchodů jen v pondělí.

Květnové svátky se střídají: zatímco ten první si lidé normálně nakoupí, na ten druhý musí být zavřeno. Úplně jsou vyjmuté letní svátky na začátku července, kdy může být otevřeno po oba dny.

Na podzim bývá víc zavřeno, otevírací doba na Vánoce omezuje obchody nejvíc

Zatímco při podzimních svátcích musí obchody zavřít v září i říjnu, v listopadu zůstávají otevřené. Nejvíc se otevírací doba ve svátek omezuje na Vánoce, kdy musí obchody zavřít na Štědrý den nejpozději ve 12 hodin.

Některé obchody ale zavírají už dřív – hodiny nebo i den předem. Kvůli větším frontám se tak nevyplatí chodit do obchodu v posledních minutách před koncem otevírací doby.

Pro novou kabelku je dobré si skočit spíše ve všední den

Jak to mají se sváteční otevírací dobou konkrétní obchody a pobočky služeb o větších svátcích

Největší nápor zaznamenávají obchody i služby o velikonočních a vánočních svátcích, proto se nyní zaměříme na konkrétní provozovatele.

Lidl a Kaufland

Prodejny Lidlu a Kauflandu nespadají do zákonného limitu, takže musí mít o svátcích zavřeno. Nejinak tomu bylo i na Velikonoce 2021.

Loňské Vánoce se Lidl kvůli náročnému provozu rozhodl odměnit své pracovníky tím, že 24. prosince zavřel úplně. Předchozí roky ale zavíral až na Štědrý den v 11:30.

Přečtěte si také:  Vybrali jsme za vás: 15 tipů na adventní kalendář 2021 pro muže

Oproti tomu Kaufland nechal otevřeno až do 11:45 a podobnou otevírací dobu tak můžeme čekat i letos.

Albert

Různé rozměry prodejen Albert umožňují ty menší otevřít i o Velikonocích, v roce 2021 byly ale všechny kvůli pandemii zavřené. Jinak jste si v těch menších ale mohli nakoupit. O Vánocích zavíraly v předchozích dvou letech v 11:30 a 11:45.

Tesco

Většina provozoven Tesca přesahuje stanovenou prodejní plochu a bývá o Velikonocích zavřená. Výjimkou jsou prodejny Tesco Express, které ale při pandemii zůstaly v roce 2021 zavřené. Za normálních okolností ale bývají otevřené. Před vánočními svátky zavírá Tesco nejdřív mezi všemi obchody, obvykle už v 11 hodin.

Billa

Na Velikonoce mívá zavřené všechny pobočky, kromě těch na benzinkách, na letišti a nádražích. Na Vánoce mívá otevřeno co nejdéle, do 12 hodin.

Penny

Na Velikonoce se uzavírají i všechny obchody Penny. Na Vánoce si tu zákazníci v posledních dvou letech mohli nakoupit jen do 23. prosince, na Štědrý den měli zavřeno.

OBI a Bauhaus

Oba obchody byly na Velikonoce 2021 kvůli vládním opatřením zavřené. Na Štědrý den zavíral Bauhas i OBI v loňském roce až ve 12 hodin.

Česká pošta a Zásilkovna

Provozovny Zásilkovny jsou na nejrůznějších místech, proto i na oba velké svátky měly různou otevírací dobu. O Velikonocích 2021 zůstávaly zavřené. O Vánocích jdou zásilky obvykle vyzvednout i podat do 23. prosince.

Na Velikonoce zveřejňuje otevírací dobu svých poboček Česká pošta v předstihu pár týdnů, stejně tak tomu je i na Vánoce. Pobočky České pošty, které jsou v provozu, obvykle zavírají ve 12 hodin.

Jakým vývojem prošla prodejní sváteční doba v obchodech?

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který omezuje otevírací dobu konkrétních prodejen v určité státní svátky, začal platit v roce 2016. Vznikl po několika letech nátlaku členů Odborového svazu pracovníků obchodu.

Přečtěte si také:  Nejlepší vánoční cukroví - kdy jej začít péct, abyste všechno stihli

Vadilo jim, že ani na Štědrý den jim obchodní řetězce nevyšly vstříc a zavíraly až později odpoledne. Dodržování zákona kontroluje Česká obchodní inspekce, která může udělit pokutu až jeden milion korun (za opakované porušení až pět milionů).

V roce 2019 se zákon přestal vztahovat na velkoobchod. Zákon totiž blokoval nákupy podnikatelů pro jiné otevřené podniky, jako jsou třeba restaurace a hotely.

Poslanci spolu s podnikateli usilovali o celkové zrušení zákona, ale při hlasování Poslanecké sněmovny neuspěli. Naopak zástupci Odborového svazu pracovníků obchodu se stále snaží tlačit na to, aby byl prodej zakázaný na všech třináct svátků.

Kromě snah odborů o rozšíření zákona se také ozývají zástupci sdružení maloobchodních prodejen, které sdružuje družstvo CBA CZ, aby zákaz prodeje týkal i otevírací doby obchodů v neděli.

Má to pomoci k zachování malých prodejen na vesnicích. S tím ale žádné jiné sdružení nesouhlasí, takže se uzavření obchodu o nedělích spíš nedá očekávat.

Otevírací doba o svátcích přehledně

DatumStátní svátekOtevírací doba
1. ledna Nový rok, Den obnovy samostatného českého státuZavřeno
2. dubna 2021Velký pátekOtevřeno (v roce 2021 zavřeno)
5. dubna 2021Velikonoční pondělíZavřeno
1. květnaSvátek práceOtevřeno
8. květnaDen vítězstvíZavřeno
5. července Den slovanských věrozvěstů Cyrila a MetodějeOtevřeno
6. července Den upálení mistra Jana HusaOtevřeno
28. záříDen české státnostiZavřeno
28. října Den vzniku samostatného československého státuZavřeno
17. listopadu Den boje za svobodu a demokraciiOtevřeno
24. prosince Štědrý denZavřeno od 12 hodin
25. prosince 1. svátek vánočníZavřeno
26. prosince 2. svátek vánočníZavřeno

O tématu Otevírací doba o svátcích se dočtete také na serveru Finance.cz nebo na Aktuálně.cz.