Jak efektivně plánovat čas a život

Pokud ještě neplánujete, měli byste začít. Plán je začátek úspěchu, po plánu samozřejmě je potřeba akce a poté můžete dojít ke svému cíli. Jak tedy efektivně plánovat váš čas? To se dozvíte v dnešním článku, …

Pokud ještě neplánujete, měli byste začít. Plán je začátek úspěchu, po plánu samozřejmě je potřeba akce a poté můžete dojít ke svému cíli.

Jak tedy efektivně plánovat váš čas?

To se dozvíte v dnešním článku, který je zaměřený na efektivní plánování a tipy, které vám mohou pomoci být úspěšnější v čemkoli.

Jak efektivně plánovat čas? Zaznamenejte si své plány

Plánujte si jak jednotlivé dny, tak i celý rok. Můžete si vyhradit speciální sešit, kam si budete zaznamenávat roční plány, plány na měsíc, plány na týden, ale i plán na určitý den. 

Rok se s rokem sejde

Co se týká plánů na rok, je občas složitější odhadnout, co vše chcete zvládnout. Proto mohou být cíle více neurčité a takové, které vám budou udávat směr. 

Můžete si roční plány také rozdělit na různé oblasti. První oblast může tvořit vaše práce či studium, kde si vypíšete cíle, kterých chcete za rok dosáhnout, v čem se zlepšit a kam se finančně vyšplhat.

Dále si zaznamenejte i kolonku s osobním rozvojem, kde si můžete vypsat knihy, které byste si rádi přečetli nebo jen počet, také semináře či jinou aktivitu, která pomůže osobnímu rozvoji.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Můžete si dát také plány týkající se změny postavu, zlepšení se v daném sportu či dosažení vaší ideální váhy. Nezapomínejte, že vaše práce či studium nemusí být váš jediný příjem či náplň dne, proto můžete naplánovat další pasivní příjem, kterého byste rádi dosáhli.

Do svých plánů klidně zahrňte i to, že se konečně chcete naučit tancovat, vařit guláš stroganov či hrát na hudební nástroj. Zkrátka cokoli, po čem toužíte.

Odměňujte se. Další kolonkou na stránce nadepsané rok si napište odměny a sny, které chcete tento rok. Přes cestování, navštívení zajímavých měst, koupi auta či dražších kousků do šatníku. 

Jak si organizuje čas obchodník Honza Laibl

Měsíc po měsíci

Měsíční plány mohou být konkrétnější, vycházejte z toho, co jste si napsali do ročních plánů. Měsíční plán je dobré si načrtnout klidně na celý rok, kdy rozepíšete zvlášť každý měsíc, ale koncem měsíce si už rozepisujte následující měsíc dopodrobna. Opět je dobré zohlednit všechny části jako tomu bylo u ročních plánů. 

Potřebujete-li znát konkrétní počet pracovních dnů a hodin, bude se vám rozhodně hodit přehledný plánovací kalendář ke stažení zdarma.

Začněte opět s profesními plány, studijními plány, plány dalšího příjmu, nezapomeňte na plány týkající se vaší postavy, zlepšení zdraví, seberozvoje a cokoli jiného, čeho chcete dosáhnout daný měsíc. 

Koncem měsíce zhodnoťte měsíc uplynulý a pokud jste dosáhli všeho, čeho jste chtěli, můžete si z ročních odměn vybrat menší odměnu. 

Týdenní plánování

Plánujte také jednotlivé týdny v měsíci. Držte se plánu na měsíc, kdy si rozepište do jednotlivých týdnů úkony tak, abyste co nejefektivněji vše zvládli. Plánovat můžete vždy v neděli pouze následující týden. Buďte konkrétní, využijte každou volnou chvíli pro vaše sny a cíle. 

Přečtěte si také:  Otevírací doba obchodů o svátcích 2021 a 2022

Na týdenní plánování můžete také využít diář, kam si zaznamenáte, co vše ten týden musíte, v jaké hodiny zkrátka čas nemáte a tím odhalíte volný čas, který můžete efektivně využít. 

Den za dnem

Denní plánování je také důležité. Plány na jednotlivé dny můžete psát do nějakého to-do bločku, kde si odškrtnete vždy splněné úkoly. Vycházejte opět z plánů na týden. 

TO – DO listy a sešity jsou efektivní metoda, jak toho v daný den udělat více. Nemusíte na jednotlivé úkoly myslet během dne a večer vždy můžete zrekapitulovat, co jste vše zvládli a popřípadě vše dodělat ještě večer.

Další tipy, jak efektivně plánovat čas

Pořiďte si krásné sešity a diář, do kterého budete rádi psát a bude vás to více bavit. 

Pokud nejste zrovna papírové typy a máte raději notebook, stolní počítač či mobil, existuje i spousta programů a aplikací, které zastanou funkci sešitu nebo diáře.

Co třeba zkusit pro efektivní plánování času Google Calendar?

V telefonu můžete plánovat v kalendáři a co se týká každodenních úkolů, tak ty si můžete zapisovat do upomínek, kde si je vždy odškrtnete jako splněné. 

Na internetu poté existuje také online nástěnka Trello, kde si jednak můžete dělat vy vaše plány a cíle, ale také můžete vytvořit skupinu s lidmi, kde například můžete plánovat nový projekt, pracovní záležitosti či se navzájem podporovat na cestě za lepší postavou.