Jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí a jak je zaručeně dodržíte

Novoroční předsevzetí si letos dala víc než polovina Čechů. Ale spoustě z nich se je nepodaří naplnit. Chcete vědět, která předsevzetí patří mezi ty nejčastější a jak své cíle úspěšně naplníte? Přesně pro vás máme …

Nejčastější novoroční předsevzetí a jak je určitě dodržet

Novoroční předsevzetí si letos dala víc než polovina Čechů. Ale spoustě z nich se je nepodaří naplnit.

Chcete vědět, která předsevzetí patří mezi ty nejčastější a jak své cíle úspěšně naplníte? Přesně pro vás máme tento článek.

Jak dosáhnout úspěšného splnění novoročních předsevzetí?

Selhání v novoročních předsevzetích je velmi časté. Přitom stačí si je určit s rozmyslem a podle svých možností.

Nastavte si motivující cíle

Možná byste byli překvapení, jak často si lidé dávají novoroční předsevzetí, která pro ně nejsou vhodná. Vychází totiž z názorů jejich okolí, jako od partnerů, rodičů, kamarádů nebo i šéfů.

I když je podpora důležitá (víc o tom níže), předsevzetí nemáte moc šancí naplnit, pokud pro ně nemáte stejné nadšení. Musíte mít skutečnou motivaci. Nejlépe jí dosáhnete, když své cíle sladíte se svými nejniternějšími touhami a zároveň s vašimi hlavními prioritami.

Volte dosažitelné předsevzetí

Svůj cíl byste měli volit v rámci možností, ale i tak by pro vás měl být výzvou (než usilovat o 100 nových přátel za rok si nastavit 10 přátel).

Pro větší přehlednost a motivaci je dobré si cíl zapsat do plánovacího kalendáře, kde můžete skvěle pozorovat váš postup. To má ještě další výhody. Díky tomu na své předsevzetí jen tak nezapomenete, lépe si je ujasníte a samotné zapsání vás popožene k jejich plnění, ke kterému jako k určitým změnám v životě máme přirozený odpor.

Předsevzetí, v jakém stavu si je zapisovala Bridget Jones, nemají moc šancí na úspěch

Zajistěte si podporu

Je sice skvělé si stanovit předsevzetí pro sebe a detailně si je rozepsat. Ale i tak pro vás může být snadnější je opomínat nebo v nich nevytrvat, když o nich neví nikdo další. Když novoroční předsevzetí nesplníte, nikdo si toho nevšimne a nikoho kromě vás to nebude zajímat.

Přečtěte si také:  Zajímavé informace o jménech, která se se u nás používají

Ale když o nich řeknete svým blízkým, budou cítit povinnost vás kontrolovat a pomoci vám s motivací k jejich dokončení. Vás to také víc nakopne, protože nebudete chtít selhat takto veřejně.

I když to zní divně, takový pocit viny je často silnější než vlastní motivace. Výsledkem je, že když uspějete, vaši blízcí to rádi oslaví s vámi.

A nebojte se ani vyhledat pomoc odborníka, když se vám daný cíl zdá příliš těžký. Například trenéra pro pravidelné cvičení místo jen permanentky do fitka nebo lektora na cizí jazyk místo online kurzu. Kontakt se skutečnými lidmi vám vytvoří závazek, který se těžko poruší.

Určete cíle přesně

Když přijde na určení předsevzetí, je snadné nastavit si špatné cíle, které se nedají splnit. Proto je důležité, abyste si svůj cíl zformulovali co nejpřesněji (namísto „být zdravý“ je lepší „přestat kouřit“).

Stejně tak podstatné je i určení časového rámce, ve kterém máte daný cíl stihnout. Poskytne vám to určitý hnací pohon, abyste to stihli. Zároveň si plnění cíle můžete lépe rozplánovat, díky čemuž ho stihnete ve větším klidu.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

 • Dny v týdnu
 • Státem uznané svátky
 • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
 • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

 • Praktický formát A5
 • Přehledný a dobře čitelný
 • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
 • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Při nezdaru naskočte zpět

Trvá nějakou dobu, než se předsevzetí podaří splnit. A tak je důležité si nechat i prostor pro chyby a nezdary. Mějte na paměti to, že úplné selhání není splnění cíle na 80 %, vynechání průběžného úkolu nebo jeho pozdní dokončení. Slabé chvilky jsou z celkového hlediska bezvýznamné.

Podstatné je při jakémkoli nezdaru se rychle oklepat a pokračovat dál. Neúspěchy mohou přijít, ale celkový úspěch určitě nepřinese poraženecký přístup typu „Jednou to nevyšlo, proč se snažit dál.“.

Přečtěte si také:  Odhalte vznik a význam jmen měsíců v roce

Pokud už k něčemu takovému dojde, odhalte příčinu a poučte se do budoucna (například: když jste po práci dlouho hráli hry na telefonu a nestihli posilovnu, příště si je nechte až po cvičení). Několik drobných chyb by nemělo zničit vaše celoroční předsevzetí.

Jaká novoroční předsevzetí jsou nejčastější?

Nejčastější novoroční předsevzetí se každým rokem u spousty lidí opakují a často je přebírají i ti, kteří si dřív žádné závazky nedávali. Skvělé na tomto opakování je to, že víme, jak je zvládnout a na co se zaměřit. Nejvíc se objevují následující cíle.

Chci zhubnout

Po vánočních svátcích plných lahůdek a kalorických bomb na nás tlačí předsevzetí s hubnutím o to víc. Většinou není moc efektivní přejít na drastickou dietu, protože hrozí, že to moc dlouho nevydržíte.

Pak přichází jo-jo efekt a ještě větší frustrace. Lepší je porce zmenšovat postupně, případně se snažit hledat zdravější alternativy vašich oblíbených přísad v jídle.

V tomto případě se hodí i rada odborníka, který umí sestavit jídelníček na míru, a také zapřemýšlet o svých pohybových návycích. Někdy stačí začít víc chodit pěšky, místo výtahu volit schody nebo ve volném času zařadit víc výletů na čerstvém vzduchu.

Tipy pro věčně hubnoucí má trenér Aleš Lamka

Budu na tom lépe finančně

Způsobů, jak zlepšit svou finanční situaci, je několik. Ať už investováním, šetřením nebo vyděláním víc peněz. V prvním případě je vhodné mít k tomu poradce.

U šetření je skvělou motivací šetření na konkrétní cíl, ale také si nechat dost prostoru k pořízení maličkostí pro radost, aby vás celý proces zbytečně nefrustroval.

Stejně tak je skvělé vydělat víc peněz, ale chce to i finanční plán, abyste pořád jen nepracovali a úplně se nevyčerpali.

Zlepším si mezilidské vztahy

Vztahy s vašimi nejbližšími nemusí být vždy perfektní a je potřeba na nich pracovat. Skvěle se proto hodí do novoročních předsevzetí.

Můžete se i pokusit udobřit, někdy je nejtěžší právě ten první krok. Důležité je také pracovat na manželství, kdy si dáte závazek být lepším manželem nebo manželkou.

Přečtěte si také:  10 zaručených tipů, co dělat na podzim proti blbé náladě

Stačí k tomu i takové maličkosti, jako víc si toho druhého všímat a podporovat jej v jeho snažení, najít si víc prostoru pro kvalitní trávení společného času (tím, co baví vás oba) nebo prostě toho druhého potěšit maličkostmi, jako je zpráva během dne nebo drobný dárek jen tak.

A pokud vám připadá, že vás přátelství s některými lidmi vyčerpává, zamyslete se nad toxicitou tohoto vztahu. Někdy je lepší takový vztah přerušit nebo ukončit klidným rozhovorem, než aby vám zbytečně ubíral čas a síly.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

 • Dny v týdnu
 • Státem uznané svátky
 • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
 • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

 • Praktický formát A5
 • Přehledný a dobře čitelný
 • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
 • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Chci celkově žít zdravě

Ať už na sobě cítíte přetížení nezdravým prostředím, nebo jen chcete udělat něco pro sebe a své okolí, žít celkově zdravěji je jednoduché. Stačí začít od těch jednodušších věcí, jako třídit odpad nebo nekupovat zbytečně moc jídla.

Později se můžete zapojit aktivně, třeba do společného úklidu přírody. Také si můžete víc všímat toho, co jíte – ať už se budete snažit podpořit zemědělce v okolí nebo si budete víc vařit místo jídla z rychlého občerstvení.

Důležité je také naučit se méně stresovat a najít si čas pro sebe.

Přestanu kouřit

Cigarety a tabákové výrobky obecně jsou velmi škodlivé pro lidské zdraví. Ale zároveň jsou těžko odolatelným potěšením a někdy až nenahraditelným prostředkem pro odbourání stresu.

Vydáváte-li se na cestu odvykání kouření poprvé, můžete to zkusit pozvolna za pomoci běžně dostupných prostředků, jako jsou náplasti nebo aspoň e-cigarety.

Pokud už jste to v minulosti zkoušeli a výsledek se nedostavil, obraťte se na odborníky v Centrech pro léčbu závislosti na tabáku.

Za titulní foto díky Tim Mossholder z Unsplash.