Zajímavé informace o jménech, která se se u nás používají

U křestních jmen v České republice pořád převládají ty tradiční, které zná každý ze své rodiny a okolí. Seznamte se s jejich používáním i zajímavými variantami, včetně toho, jak dosáhnout zapsání originálního jména pro dítě. Jaké je …

U křestních jmen v České republice pořád převládají ty tradiční, které zná každý ze své rodiny a okolí. Seznamte se s jejich používáním i zajímavými variantami, včetně toho, jak dosáhnout zapsání originálního jména pro dítě.

Jaké je nejčastější ženské a mužské jméno a jaký mají význam?

V České republice je nejčastějším mužským jménem Jiří, především díky jeho velké oblíbenosti od čtyřicátých do osmdesátých let minulého století. Jeho význam se odvozuje od dvou původů jména.

Řecký výraz georgos se skládá ze slov ge (země nebo půda) a ergon (úkol nebo práce) a překládá se tedy jako zemědělec, rolník, farmář, pěstitel. Druhý původ naznačuje staroslovanský neboli staroruský výraz jurkij, který znamená mrštný, obratný nebo hbitý.

Z ženských jmen první příčku zaujímá Marie, které bylo velmi často používané od roku 1945 do 1975. Význam jména se také odvozuje z několika původů. Hebrejský výraz mara znamená hořký nebo drsný a bývá spojován s variantou Miriam či Mirjam.

Jednou z nejznámějších Marií je pro nás Marie Terezie, osvícenská reformátorka (zdroj: Wikipedie)

Z egyptského merit amm se zase odvozuje význam milovaná Bohem. A existuje i výklad z aramejštiny, kdy Marjam znamená kapka moře.

Trendy ve jménech novorozenců v posledních letech

Oblíbenost jmen vybíraných pro děti se pravidelně mění, víc u dívčích než chlapeckých jmen. V poslední době dostávají novorozenci i dvě jména. Dřív patřila u dívek k oblíbeným jménům Kateřina, její popularita ale ustupuje.

Naopak u chlapců se do prvních příček vrátil Tomáš, který nahradil Adama. V trojici dívčích jmen kraluje Eliška, Anna a Tereza. V klučičích jménech se na prvních příčkách umisťují Jakub, Jan a Tomáš.

Přečtěte si také:  Nestíháte? 3 tipy, jak mít více času

Další často se objevující holčičí jména zahrnují Sofii, Viktorii, Emu, Karolínu, Natálii i Amálii. U chlapeckých jmen rodiče vybírají Matyáše, Adama, Filipa, Vojtěcha, Lukáše, Martina a Matěje. Nově populární jména zahrnují Julii a Amálii a Martina.

Tip:

Chcete vědět, kdy má které jméno svátek? Koukněte na jmenný kalendář českých ženských a mužských jmen.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

  • Dny v týdnu
  • Státem uznané svátky
  • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
  • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

  • Praktický formát A5
  • Přehledný a dobře čitelný
  • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
  • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Česká jména mají i svou zahraniční variantu

S některými jmény mají při výslovnosti v zahraničí velké problémy, jiné si dokáží najít v ekvivalentu svého jazyka. Podívejte se na některá z nich:

  • Barbora je v Německu i Anglii Barbara, v Rusku Varvara a v Maďarsku Borbála
  • Alžběta pro Anglii ve variantě Elisabeth, v Itálii Elisabetta a ve Španělsku Elisa
  • Kateřina je známá pro Anglii jako Catharine, pro Německo jako Catharina nebo Katarina, pro Rusko jako Jekaterina
  • Ondřej se řekne v Anglii Andrew, v Německu Andreas a v Polsku Andrzej
  • Pavel jako Paul se používá v Anglii, Německu nebo Dánsku, Španělsko Pablo, Itálie Paolo
  • Václav je známý pro Anglii jako Wenceslaus, pro Německo Wenzeslaus, pro Itálii a Španělsko Venceslao

I v Česku se můžete setkat s neobvyklými jmény

Kromě tradičních jmen se můžete setkat i s těmi zvláštními. K ženským jménům patří Háta, Madonna Mia, Azzura, Sybila či Andělína. Mužská jména mohou být Loki, Artey, Paz, Frederic, Ragnar nebo Mikeš.

Co dělat, když chcete dát dítěti netradiční jméno

Má-li dítě dostat netradiční jméno, je potřeba zajít na matriku už před jeho narozením. Jméno je schválené, pokud je v seznamu registrovaných jmen, kde jich je na 17 tisíc. Jinak musí jít na zpoplatněný posudek do Ústavu pro jazyk český.

Přečtěte si také:  Fond pracovní doby - co to je a jak se stanovuje

Tam ho schválí jenom v případě, že jméno existuje už v zahraničí. Nejde si ho tedy úplně vymyslet nebo použít třeba z literatury.