Nestíháte? 3 tipy, jak mít více času

Každý někdy zažil pocit, že den má málo hodin, práce je až nad hlavu a termín jejího dokončení v nedohlednu. K tomu neustále přibývají další a další povinnosti, míra stresu roste… Co s tím? Na začátek Je normální, …

Každý někdy zažil pocit, že den má málo hodin, práce je až nad hlavu a termín jejího dokončení v nedohlednu. K tomu neustále přibývají další a další povinnosti, míra stresu roste… Co s tím?

Na začátek

Je normální, že člověk zažije chvíle či dny, kdy je toho opravdu moc. To je naprosto normální. Ale pokud vstáváte s pocitem, že už teď nestíháte, pravidelně po dlouhou dobu, pak přišel čas něco dělat. Riskujete ztrátu vztahů s lidmi, na kterých vám záleží, ale také své zdraví.

Tip číslo jedna: Vstávejte dřív

Není to nejpříjemnější, komu by se z pohodlné postele chtělo pryč… Ale nezpůsobuje právě čas v posteli, mnohdy strávený kontrolou sociálních sítí, váš pocit nedostatku času už od brzkých ranních hodin? Pokud patříte mezi noční sovy, není třeba vstávat v pět hodin ráno. Co zkusit nastavit budík o pět, deset minut dřív? Možná přijdete na to, že stihnete všechny ranní úkony bez zbytečného spěchu.

Tip číslo dvě: Co můžete udělat večer, neodkládejte na ráno

Zamyslete se nad tím, můžete-li připravit něco již večer předchozího dne. Co si třeba během reklamní pauzy v televizi připravit outfit na další den? A pokud si připravujete jídlo do práce sami, nešla by tato činnost zahrnout do přípravy večeře pro rodinu? Také se můžete pokusit vařit na více dnů dopředu, čímž odpadne povinnost vařit každý den a hned získáte nějaký čas navíc, co říkáte?

Tip číslo tři: Plánujte

Plánujte na měsíc, týden, den… Kupte si plánovací diář, třeba takový, který má každý den rozdělený po hodinách. Vepište sem jednotlivé schůzky, povinnosti… Když uvidíte váš seznam úkolů v takovéto podobě, možná přijdete na to, že můžete někam vtěsnat i svůj koníček, který vám dodá energii i to je důležité. Zároveň získáte jasnější představu, kolik hodin vám jednotlivé činnosti zaberou.

Přečtěte si také:  O měření času se zajímáme odpradávna

Pokuste se najít si jednou v týdnu čas na sepsání povinností, ale i věcí pro radost, které chcete v týdnu stihnout. Na konci týdne se do tohoto seznamu podívejte, odškrtněte si vše, co jste splnili, přemýšlejte nad tím, proč se vám nepodařilo splnit některé body – nemáte příliš mnoho cílů, nevěnovali jste čas něčemu jinému?

Postupně „vychytáte“ množství práce, kterou bez problémů zvládáte plnit, vaše plánování bude efektivnější – procvičování a opakování dělá mistra.

Tajná rada na závěr…

Začátek nemusí být nejjednodušší. O to důležitější je mít motivaci pokračovat. Zkuste si každý den říct, čím si uděláte radost. Odměňte se po týdnu za další kus práce, který jste zvládli. Za nějaký větší časový úsek si dopřejte nějakou větší odměnu. Zasloužíte si to!