7 tipů, jak naplánovat dovolenou bez starostí

Naplánovat dovolenou se může zdát jako náročný a zdlouhavý proces, ale nemusí tomu tak být. Stačí se držet těch nejdůležitějších kroků. Zjistěte, na co si dát pozor a jestli vám víc vyhovuje vyrazit na vlastní …

Naplánovat dovolenou se může zdát jako náročný a zdlouhavý proces, ale nemusí tomu tak být. Stačí se držet těch nejdůležitějších kroků.

Zjistěte, na co si dát pozor a jestli vám víc vyhovuje vyrazit na vlastní pěst nebo dovolená s cestovkou.

1. Vyberte si místo dovolené podle doporučení

Nejlepším zdrojem inspirace pro ověřenou dovolenou jsou vašich známí a rodina. Dobře se znáte, takže víte i o svých požadavcích a očekáváních.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

  • Dny v týdnu
  • Státem uznané svátky
  • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
  • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

  • Praktický formát A5
  • Přehledný a dobře čitelný
  • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
  • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Jednotlivá doporučení si můžete průběžně zapisovat a později si z nich vybrat při samotném plánování dovolené. Nezapomeňte si poznačit, od koho byla, abyste si pak mohli říct o podrobnější informace.

Další doporučení můžete získat i na sociálních sítích, kde můžete najít úžasná místa. Fotky z nich jsou navíc aktuální a zobrazují skutečnost.

Na cestovatelských účtech najdete i místa a aktivity, které nejsou tolik známé. Stejně tak ukazují ty nejpopulárnější cíle, které mohou být ale nepříjemně přeplněné a vy se jim tak budete moci vyhnout.

Přečtěte si také:  Zvládnete letos vánoční přípravy? Stačí dobře plánovat

2. Začněte s plánováním dovolené dostatečně dopředu

Časné naplánování dovolené přináší několik výhod. Nejen, že budete mít na výběr víc možností a lepší ceny, ale už u samotného očekávání konkrétní dovolené se můžete cítit šťastnější.

Nemusíte si vše rozvrhnout a zarezervovat najednou. Začněte s průzkumem cílové destinace. Tedy, co se tam dá vidět a kam se dá vyrazit na jednodenní výlety. Pokud se tu konají nějaké speciální akce, všechno si zapište.

Tři až šest měsíců před odjezdem byste měli začít s rezervováním ubytování a dopravy. Nejdřív si zkuste vybírat z nabídek, které nabízí možnost bezplatného stornování pro případ, kdy byste potřebovali svoje plány změnit.

3. Dobře naplánovat dovolenou? Zvolte si způsob dopravy

Jak se na dovolenou dostanete, je také důležité zahrnout do vašich plánů. Samozřejmě, někam se dá dostat jen letecky. Ale máte-li víc možností, rozhodněte se podle pohodlí a celkových finančních nákladů.

Cesta na dovolenou vlastním autem vám umožňuje přizpůsobit tempo cesty a máte pro sebe větší přepravní prostor. Na druhou stranu je potřeba si zajistit všechny potřebné dokumenty, dálniční známky daných zemí a také si projít celou trasu a možné problémy.

Rozhodnete-li se pro hromadnou přepravu po zemi (autobusem nebo vlakem), musíte počítat s dlouhou dobou přepravy a zastávkami, které nemůžete nijak ovlivnit. Na druhou stranu jedete pořád v kuse a zavazadla máte stále u sebe. Je potřeba počítat se správnou výbavou už na cestu, která vám zaručí pohodlí.

Při letecké přepravě je dobré si hlídat, jak se pohybují ceny letenek. V průměru mívají nejpříznivější ceny dva měsíce před odletem, ale pro nejoblíbenější období se jejich cena nemění.

4. Naplánujte si, kdy chcete jet

I samotné období by mělo mít vliv na výběr vaší dovolené. Ovlivňuje cenu, pohodlí i dostupné aktivity. Vždy je tedy potřeba si uvědomit, co je pro vás nejdůležitější. Jaká je v cílovém místě sezóna zjistíte podle cen a možností trávení volného času (například uzavření nebo omezení některých turistických cílů).

  • v tomto období je tu nejvíc turistů, a proto jsou i ceny za ubytování a dopravu nejvyšší. Nabízí ale nejširší možnosti aktivit a i místní jsou se svými službami plně připravení.
  • jde o blízké měsíce před a po hlavní sezóně. Počasí nemusí být tak příznivé jako v hlavní sezóně, ale pořád si můžete užívat výhody dané destinace. Ceny jsou také nižší.
  • je tu nejméně lidí nebo i žádní turisté, takže jsou lety i ubytování nejlevnější. Počasí může být hodně nepříznivé, proto je potřeba počítat s náhradními aktivitami a rozplánovat si záložní činnosti.
Přečtěte si také:  Snadno a rychle - jak si vyrobit vlastní adventní kalendář ze zápalek

5. Rozplánujte si aktivity

I když se chystáte na tu nejvíc odpočinkovou dovolenou, je nepravděpodobné, že ji celou strávíte na hotelovém pokoji. Naplánujte si proto, co a kdy byste chtěli dělat. Ušetříte si čas, energii i peníze. Nebudete totiž muset hledat narychlo na místě a některá místa nabízí slevy při včasné nebo online rezervaci.

Pokud chcete navštívit konkrétní památky nebo muzea, zkontrolujte otevírací dobu a podmínky rezervace. Některá významná místa jsou tak oblíbená, že je do nich nutná rezervace předem.

Podívejte se také po přednostních vstupenkách, se kterými se vyhnete frontám. Stejně tak si dopředu zarezervujte jakékoli prohlídky.

Naplánujte si také nakupování a návštěvu restaurací (ověřte si, jestli je potřeba rezervace). Všechna místa, kam se chcete podívat, si pro lepší orientaci dejte do některé z online map, jako jsou Google Maps.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

  • Dny v týdnu
  • Státem uznané svátky
  • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
  • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

  • Praktický formát A5
  • Přehledný a dobře čitelný
  • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
  • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

6. Najděte si to nejlepší ubytování právě pro vás

Pokud plánujete dovolenou bez cestovky, je nejlepší si vybírat ubytování nebo místo na webech s ověřeným systémem fungování.

K těm celosvětovým patří AirBnB nebo Booking.com. Chcete-li ubytování v soukromých bytech nebo domech, které vlastní místní, můžete je najít na stránce AirBnB. Od nejlevnějších hostelů, penzionů až po ty nejluxusnější hotely si můžete vybírat na stránce Booking.com. Oba poskytují reálné recenze od předchozích ubytovaných, včetně reálných fotek.

Přečtěte si také:  Fond pracovní doby - co to je a jak se stanovuje

Pro cestování na vlastní pěst především po české přírodě (najdete tu ale i místa na Slovensku) obdobně fungují stránky BezKempu.cz. Místa jsou ověřená hodnocením uživatelů a najdete tu soukromé louky pro zaparkování karavanu nebo rozložení stanu až po klidná místa s kouzelným ubytováním.

7. Na cestovku se obraťte s jasnou představou

Dovolená s cestovkou je skvělou možností v případě, kdy nechcete řešit všechny podrobnosti a vyhledávání sami. Vzhledem k jejich zkušenostem a kontaktům vám pomůžou vybrat dovolenou přesně podle vašich představ.

Hlavně pokud máte obavy, že se stane i něco na místě, mají tu delegáty nebo přímé kontakty na ubytování a pomůžou s řešením nastalé situace.

Cestovky jsou skvělé hlavně u poznávacích zájezdů, kdy se nemusíte zabývat jazykovou bariérou a zdlouhavými přípravami programu a přesunů.

Než se ale do cestovky vydáte, je dobré mít jasnou představu nejen o cílové destinaci, ale i typu ubytování, dopravy i stravy a co chcete dělat (řídit se můžete i podle rad výše). Díky tomu si nenecháte vnutit něco, co byste si jinak nevybrali.